Elected Members of the Undergraduate Council, AY17-18

Representing

Terms ending 2019

Terms ending 2018

College of Arts, Letters, and
Sciences

 Wei Zhao

Lawrence Smith (alternate)

Christy Jackson
College of Business

 Joe Felan
Ashvin Vibhakar
College of Education and Health Professions

 Jane Evans
Bennie Prince
College of Social Sciences and Communications

 Sonny Rhodes
Mary Parker
Donaghey College of
Engineering and Information Technology

Mike Tramel
Nick Jovanovic
Ottenheimer Library
 None Maureen James
Student Government Association

 None
Vacant
Vacant
Vacant
Vacant
Vacant (Night Student)
Ex officio Members (all without vote)
Position Represented
designee of Vice Chancellor and Provost Donna L. Shelton
designee of Office of Admissions and Registration Pattie McCord

Elected Members of the Undergraduate Council, AY16-17

Representing

Terms ending 2017

Terms ending 2018

College of Arts, Letters, and
Sciences

Jeremy Lane
Christy Jackson
College of Business

Joe Felan
Ashvin Vibhakar
College of Education and Health Professions

Jane Evans
Bennie Prince
College of Social Sciences and Communications

Sonny Rhodes
Mary Parker
Donaghey College of
Engineering and Information Technology

Mike Tramel (chair)
Nick Jovanovic
Ottenheimer Library
None Anne Liebst
Student Government Association

Faith Thomas
Jasmine Lenox
Kyle Hooks
Vacant
Vacant (Night Student)
none
Ex officio Members (all without vote)
Position Represented
designee of Vice Chancellor and Provost Donna L. Shelton
designee of Office of Admissions and Registration Pattie McCord
Elected Members of the Undergraduate Council, AY15-16

Representing

Terms ending 2017

Terms ending 2016

College of Arts, Letters, and
Sciences

Jeremy Lane
Christy Jackson
College of Business

Joe Felan
Cindy Daily
College of Education and Health Professions

Jane Evans
Bennie Prince
College of Social Sciences and Communications

Sonny Rhodes
Mary Parker
Donaghey College of
Engineering and Information Technology

Mike Tramel (chair)
Nick Jovanovic
Ottenheimer Library
None Anne Liebst
Student Government Association

Connor Donovan
Zartashia Javid
Seth Cook
Jordon Thatch
vacant (night student)
none

 

Elected Members of the Undergraduate Council, AY14-15

Representing

Terms ending 2015

Terms ending 2016

College of Arts, Letters, and
Sciences

Vicki Lind
Christy Jackson
College of Business

Joe Felan
Cindy Daily
College of Education and Health Professions

Jane Evans
James Fetterly
College of Social Sciences and Communications

Cindy Nahrwold
Mary Parker
Donaghey College of
Engineering and Information Technology

Mike Tramel (chair)
Nick Jovanovic
Ottenheimer Library
None Anne Liebst
Student Government Association

student
student
night student
none
Ex officio Members (all without vote)
Position Represented
designee of Vice Chancellor and Provost TBA
designee of Office of Admissions and Registration TBA